Probleme cu schimbarea vitezelor

Участник форума
Opel Astra H 2008 1.3 Disel
Hincesti
Salutări, probabil mă voi repeta, dar totuși nu am găsit răspums pe forum a această temă. Am un Opel Astra H 2008 1.3 Disel HatchBack. Recent am schimbat dupa recomandarea a 3 serice centre diferite Danfer ( Mahavic ) și întreg complectul ce vine cu el, ambreaj etc. Problema cu ambreajul și sunetul de la el, de la motor parca a dispărut, însă a doua problema care speram să dispară și ea, crezînd ca danferul este cauza, nu a dispărut. Este vorba despre probleme cu schimbarea vitezelor, mașina izbește ( cum se mai spuns la noi, împușcă ) atunci còmd schimbi vitezele, trebuie să le schimbi extrem de atent și la turații de peste 2300-2500 ca să se schimbe fără izbitură. Lovitura și se aude și se simte puternic atît la motor, cît și tocmai pe toată caroseria mașinii. Altă problemă este că și atunci cînd mașina este în viteză, merge cu viteza medie de exemplu pentru treapta a 3-a, a 4-a, 2000 rotații, motorul liniștit, dacă se ia piciorul de pe accelerație apare această lovitură în motor, apeși iarăși accelatorul, iar nu intră liniștit dar izbește,și așa se repetă mai mereu. De la ce poate fi problema și cum de rezolvat ? La un prieten cu exact așa mașină e aceeași promblemă, aceasta este o problemă obișnuită la acest model și toate funcționează astfel ? Sau ar însemna că la noi e așa o problemă ? Nu aș vrea din cauza asta să se strice iar Danferul și restul, prea scump sa fie schimbat așa des. Mulțumesc anticipat de răspunsuri.
Администратор
МедальБронзовый кубок Опель КлубаЗолотой кубок Опель КлубаЗолотой кубок Опель КлубаПочетная граммота Опель КлубаПочетная грамота  старожилам форумаЗолотая медаль Опель КлубаЗолотой кубок Опель КлубаЗолотой кубок Опель КлубаЧастый посетительАктивный участникСамый активный участникЧастый комментаторАктивный комментаторСамый активный комментаторГрамота - Начинающий фотографЗолотой кубок Опель Клуба
Opel Astra J Sports Tourer 2013 A13DTE, 1.3
Кишинев
При замене дэмфера, желательно и проверять состояние коробки, как правило меняются и подшипники в коробке ,так как они как правило в одно и тоже время выходят из строя.
Обратитесь к специалисту, пусть проедет, посмотрит, рекомендую Женю, на ботанике, сам у него делал эти процедуры, ном. тел. 079470099
Дружба между девушкой и парнем слабеет ночью)))
Участник форума
Opel Astra H 2008 1.3 Disel
Hincesti
Mulțumesc frumos de sfat, sper să se rezolve.
В начало страницы 
Перейти на форум:
Быстрый ответ
Чтобы писать на форуме, зарегистрируйтесь или авторизуйтесь.